Oddział Zamiejscowy Sulejów

Kalendarz

lipiec , 2016
pwscpsn
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wizyty


   Wczoraj:187
   Dzisiaj:56
   W tym miesiącu:2934
   Wizyty łącznie:196594


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Promocja w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach PDF Drukuj

krew.jpgPo raz ostatni, na podstawie ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej, komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach płk Danuta Kalaman, nadała w dniu 30 lipca 2010 r. stopień kaprala Służby Więziennej 83 absolwentom Szkoły Podoficerskiej. Szkołę ukończyło 107 funkcjonariuszy, w tym 24 młodszych chorążych. Prymusem szkoły została mł. chor. Anna Więcek-Wąglorz, strażnik działu ochrony Aresztu Śledczego w Katowicach, uzyskując średnią ocen 5,0. Drugą lokatę zajął kpr. Szymon Falana z Aresztu Śledczego w Częstochowie, natomiast trzecie miejsce zdobył kpr. Marek Bulanda z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. Funkcjonariusze ci zostali wyróżnieni nagrodami pieniężnymi i książkowymi. Komendant OSSW w Kulach udzielił ponadto wyróżnienia za wzorową postawę w trakcie szkolenia szesnastu słuchaczom.

W uroczystości uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Jacek Kwieciński, Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu płk Jan Hernik, Dyrektorzy Okręgowi Służby Więziennej w Opolu ppłk Ilona Pietrasz, w Krakowie – płk Krzysztof Trela, Zastępca Dyrektora Okręgowego SW we Wrocławiu ppłk Krystyna Zuwała, komendant Ośrodka Doskonalenia Kadr SW w Popowie ppłk Sławomir Skwarski, kierownik Oddziału Zewnętrznego w Wąsoszu Górnym kpt. Piotr Dębowski. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa reprezentował Krzysztof Frątczak. Jak zwykle, w promocji uczestniczyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych: zastępca komendanta powiatowego Policji w Kłobucku nadkom. Jarosław Jelonek, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Lublińcu mjr Tadeusz Lipiński, Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobucku Henryk Kiepura. Tradycyjnie też, w promocji uczestniczył proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Wąsoszu Górnym ksiądz Krzysztof Jeziorowski. Po raz pierwszy w uroczystości promocyjnej uczestniczyła Kurator Okręgowy w Częstochowie Pani Alina Kula. Oprawę artystyczną zapewniła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej, wielokrotnie nagradzana na konkursach i przeglądach artystycznych w Polsce i poza jej granicami.

Nim podoficerowie otrzymali akty nadania stopnia, Zastępca Dyrektora Generalnego SW ppłk Jacek Kwieciński mianował na stopień podporucznika Służby Więziennej dwoje funkcjonariuszy Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, którzy w tym roku ukończyli Szkołę Oficerską. Zgodnie z tradycją, dotknięcie szablą oznaczało zdobycie oficerskich szlifów. Nowi oficerowie nie kryli emocji i wzruszenia, iż dostąpili zaszczytu promowania w obecności tak znamienitych gości.    

Przemawiając do absolwentów, Minister gratulował uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego i podoficerskiego, życząc awansów i osiągnięć w służbie. ,,Naszym przełożonym jest społeczeństwo i jestem przekonany, że wobec tak wyszkolonej kadry, przełożony ten może czuć się bezpiecznie’’. Wyraził przekonanie, że promowani dziś oficerowie i podoficerowie sprostają zadaniom, które stawia nowa ustawa o Służbie Więziennej. Przekazał także życzenia od Ministra Sprawiedliwości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, który z uwagi na posiedzenie rządu nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

Ppłk Jacek Kwieciński podziękował absolwentom za ich wysiłek i pracę w trakcie szkolenia. O ich zaangażowaniu świadczy liczba wyróżnionych. Przekazał życzenia i podziękowania rodzinom słuchaczy, że cierpliwie znosiły niedogodności rozłąki ze swoimi bliskimi. Zwrócił także uwagę na nowe wyzwania, które niesie nowa ustawa o Służbie Więziennej. Po zakończeniu uroczystości zaproszeni goście zwiedzili bazę dydaktyczną Ośrodka, zapoznali się z warunkami, w jakich odbywają szkolenie słuchacze szkoły podoficerskiej.

Na zakończenie wizyty w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, Minister Stanisław Chmielewski wraz z ppłk Jackiem Kwiecińskim, płk Danutą Kalaman i w obecności promowanych oficerów, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem ,,Gloria Victis – Chwała Zwyciężonym’’. To mauzoleum w Wąsoszu Górnym upamiętnia bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r., którzy na tej ziemi oddali swoje życie. W obelisk, stanowiący element mauzoleum, wmurowana jest urna z ziemią z katyńskiego lasu – miejsca kaźni polskich oficerów rozstrzelanych w kwietniu 1940 r. przez stalinowskich oprawców.

Kolejna szkoła podoficerska w OSSW w Kulach zakończyła swoją działalność, ostatnia szkoła podoficerska w takiej formie. W trakcie tej szkoły słuchacze pokazali, iż przyjechali do Kul nie tylko po wiedzę. Swoją postawą udowodnili, że potrafią ,,grać w zespole’’. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rzecz swojego kolegi, który stracił dom w wyniku powodzi majowej. Licznie uczestniczyli w akcji honorowego krwiodawstwa. Zaprezentowali swoje umiejętności podczas Festynu Świętojańskiego w Wąsoszu Górnym, przygotowując pokaz samoobrony.

Wraz z zakończeniem szkoły, nadszedł upragniony czas wakacji dla kadry dydaktycznej… Do zobaczenia we wrześniu!      


tekst: Grzegorz Walkiewicz
foto: Krzysztof Lipka


Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć.

 

Nowa galeria

Termomodernizacja obiektów

No images

Sonda

Co sądzisz o portalu?
 

Z życia Ośrodka

Zegar