Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

IX Wszechnica Profilaktyki Społecznej

1„WOLNI OD NARKOTYKÓW TWORZYMY ŚWIAT BEZ GRANIC”

Już po raz dziewiąty w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach w dniu 7 maja 2019 roku odbyła się Wszechnica Profilaktyki Społecznej. Tegoroczna edycja Wszechnicy została poświęcona profilaktyce uzależnień od narkotyków i dopalaczy.

Prelekcję na temat uzależnienia od narkotyków i dopalaczy wygłosili zaproszeni goście: mł. chor. Maciej Wacławski i chor. Michał Michnol reprezentujący Placówkę Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach. Swoje wystąpienie zaprezentowała także Pani Ewelina Bereda, pełnomocnik ds. sprzedaży i szkoleń z firmy AMI, która wskazała na zgubne skutki zażywania nawet niewielkiej ilości środków uzależniających oraz wskazała ich destrukcyjny wpływ na rozwój i życie człowieka, zwłaszcza młodego.

Podczas Wszechnicy odbył się także pokaz psa specjalnego, który to bezbłędnie wskazał paczkę z ukrytym w niej wcześniej znacznikiem narkotyku. Pies zaprezentowany w Ośrodku na codzień służy w Zakładzie Karnym w Kluczborku, a opiekują się nim dwaj funkcjonariusze z tamtejszej jednostki: st. szer. Mirosław Włodarczyk i st. szer. Marcin Fryc. Na zakończenie wydarzenie uświetnili muzycznie funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Hrubieszowie wchodzący w skład zespołu „Zamknięci”.

We Wszechnicy wzięli udział słuchacze  szkolenia na pierwszy stopień podoficerski Służby Więziennej, przebywający w Ośrodku oraz  młodzież gimnazjalna okolicznych szkół: z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wąsoszu Górnym oraz z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Zawadach. Wśród uczestników byli także uczniowie z klas o profilu mundurowym oraz podopieczni Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Kłobucku. Dotychczasowe edycje poruszały między innymi tematykę cyberprzemocy, promocji zdrowego trybu życia, a zeszłoroczna była poświęcona Setnej Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

                                    tekst: kpt. Paulina Ryś-Gonera
                                    zdjęcia: kpt. Bogdan Błachowicz

2  3  4

5  6